יום רביעי, 9 בדצמבר 2015

אומת הסטארטאפ

בעיתנות הכלכלית הבינלאומית, ובשופרות התעמולה של מדינת ישראל, מכתירים את המדינה כ'אומת הסטארטאפ'. על מנת להבין את משמעות המושג כדאי להזכיר בימים אלה, ערב החתימה על מתווה הגז, את השנים הקשות טרם המציאות הכלכלית הנוכחית.
1968 - 1973 - במהלך 5 שנים אלה היתה אמורה מדינת ישראל לחגוג את נצחונה המסחרר במלחמת ששת הימים. למרות זאת התמסמס ההישג הצבאי במלחמת התשה ממושכת מול המצרים, בחרם חלקי בינלאומי, ובהתפתחות הטרור הפלשתינאי ששיאו היה רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן 1972. מבחינה כלכלית היו אלה שנות השיא, כאשר לישראל היו מקורות נפט עצמאיים במפרץ סואץ אשר סיפקו את כל צרכיה, ותקציב הביטחון קוצץ. חצי האי סיני סיפק אינספור אפשריות לתעסוקה, לשגשוג ולמגורים, ודומה היה כי כל אזרח הגיע אל המנוחה והנחלה.
1973 - 1978 - במהלך 5 שנים אלה נקלעה המדינה למשבר בטחוני, כלכלי ומדיני חמור. תוצאות מלחמת יום הכיפורים אילצו את המדינה להגדיל מאד את תקציב הביטחון, להסתמך על הלוואות ומענקים מארצות הברית, ולהתמודד מול חרם בינלאומי, ששיאו היה הכרזת הציונות כגזענית מעל בימת האו''ם, וראש החץ שלו היה קרטל אופ''ק שהעלה את מחירי הנפט לרמה שחייבה את מרבית מדינות העולם להגביל את השימוש בתחבורה הפרטית.
1978 - 1983 - במהלך 5 שנים אלה, לאחר הסכם השלום עם מצרים והענקתו המלאה של חצי האי סיני תמורת מסמך, היו שסברו כי הכוונות הטובות של מנחם בגין יביאו לתוצאות רצויות, והמדינה תתאושש במהירות מהמשבר המדיני-כלכלי-בטחוני-חברתי. לא כך היה. חוסר הוודאות לגבי כוונות המצרים הביא להמשך הוצאות בטחוניות גבוהות, קרטל אופ''ק התבסס, התלות בארה''ב גברה. המוני ישראלים היגרו לחו''ל, וזכו לכינוי ''נפולת של נמושות'' ע''י יצחק רבין ז''ל. אך הגרוע מכל היתה אינפלציה הרסנית בת מאות אחוזים לשנה, אשר השתוללה באותן השנים, וגרמה נזק בלתי הפיך. הסיבות לאינפלציה לא הובהרו עדיין, למרות שלאזרחים נדמה היה שהממשלה מדפיסה שטרות כסף שמגובים במענקים מארה''ב. היא לוותה בפרשית שחיתות חמורה שכונתה ''משבר מניות הבנקים'', שהביאה להרשעת הבנקים הגדולים בהרצת מניותיהם. מלחמת לבנון הראשונה התחילה עם פלישה עד ביירות, במה שנראה היה כהסחת דעת פוליטית. המדינה היתה על סף התמוטטות כללית, אך דור המייסדים, שידע ימים קשים מאלה, הצליח לעמוד שוב במבחן.
1983 - 1988 - חיילי צה''ל במילואים, ששקעו עמוק בביצה הלבנונית, הבינו שזאת 'אותה גברת בשינוי אדרת', וחיפשו דפוסי מחשבה חדשים, מהפכניים, שיספקו להם תובנות וכלים לעתיד.  נוסחאות חשיבה מקוריות  בודדות הצליחו להתניע תהליך שינוי  במציאות העגומה.
1988 - 1993 - השינוי בתוך מדינת ישראל גרר תגובת שרשרת עולמית, של התמוטטות ברית המועצות, ועליה ברוכה מאד של כמיליון יהודים. העליה גרמה לצורך לעסוק בקליטתם על חשבון פיתרון בעיות מבניות בחברה ובמשק, ולהתעוררות כוחות ריאקציונריים ממגזרים שונים.
1993 - 1998 - ביטול פרויקט ה''לביא'' נותן את האות לפתיחת האינתפידה הראשונה. בשתי האינתיפדות טובחים הפלשתינאים ביהודים חסרי ישע, והשלטון קצרה ידו מלהושיע. מלבנון ומרצועת עזה, נוחתים בלי הרף מטחי טילים על ישראל, ואין פיתרון באופק. בתוך הכאוס הבטחוני מתבססת העליה מברית המועצות, ועימה הכוחות הריאקציוניים שהתעוררו: תהליך ההפרטה מוסר בידי משפחות טייקונים אחדות את מיטב נכסי המדינה. כספי עתק מוזרמים להתנחלויות, ובמקביל מתחיל תהליך של  ריאקציה דתית. הריאקציה המשמעותית ביותר מתרחשת בתחום התכנון העירוני והאזורי, אשר ממשיך להיות מוזנח לחלוטין.  ההזנחה התכנונית יצרה התנגשות בין שתי מסות טריטוריאליות, של ישראלים ופלשתינאים, שהפכה לסוג של טרוריזם. 
1998 - 2003 - ''מחכים למשיח'', והמשיח מגיע וקוראים לו ''אינטרנט''. האינטרנט יצר את המהפך הכלכלי-חברתי שהדור של חיילי צה''ל בלבנון יחל לו. המחשב האישי, בתוספת האינטרנט שהפך לכלי המרכזי, איפשרו הרחבת אופקים באופן שלא נודע עד כה בתולדות המין האנושי. הגבולות התבטלו, התאפשרה עבודה מהבית, ולישראלים רבים מאד נוצרה בדרך זאת תעסוקה. אומת הסטארט אפ נולדה.
2003 - 2008 - תהליך הגלובליזציה שיצר האינטרנט הופך למרכזי בכלכלה, בחברה, ובפוליטיקה העולמית עם עלייתה של סין, התגבשות האיחוד האירופי, ויצירת המסחר המקוון והרשתות החברתיות. היתרון היחסי של מדינת ישראל מתמסמס.
2008 - 2013 - יש מחסור חמור בדיור, והשלטון במדינת ישראל מנסה לעורר את חוש היזמות הישראלי באמצעות ''פינוי-בינוי'', מיזם כושל שהופך את העם לספסרי נדל''ן גלותיים, שנתונים לחסדיהם של להקות כרישי נדל''ן. 
2013 ואילך - מעגל העוני מתרחב, ובמדינה מתגבשים 3 גושים דמוגרפיים שווים בגודלם ובעוצמתם, פחות או יותר: חילוניים, דתיים, ערבים. השליש החילוני, שהקים את המדינה והיה הרוב הדמוגרפי והקטר הכלכלי שלה, נשחק לחלוטין תחת הכותרת: 'מעמד הביניים נעלם'. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה