יום רביעי, 17 בספטמבר 2014

ערפל הקרב בשוק המניות ושנת השמיטה

בימים האחרונים נוטה שוק המניות העולמי לירידות, כאשר קיימות שתי סיבות מרכזיות, שסותרות האחת את השניה, על פי דעת הפרשנים:
סיבה ראשונה, שמעידה על חולשתו של שוק המניות: הפדרל רזרב יעלה בקרוב את הריבית ובכך יביא להעדפת השקעה באגרות החוב שלו על פני השקעה במניות.
סיבה שניה, שמעידה על חוסנו של שוק המניות: ענקית המסחר האינטרנטית הסינית 'עליבאבא' יוצאת להנפקה הגדולה ביותר בתולדות הבורסות, והמוני משקיעים מוכרים מניות כדי להצטייד במזומנים ולקנות אותה.

למתבונן מהצד לא נותר אלא לצפות במתרחש ולראות לאן נושבת הרוח, כאשר המשברים הפוליטיים במזרח התיכון, באוקראינה, ובסקוטלנד נמצאים ברקע בלבד.

ביהדות עומדת שנת תשע''ה שמתחילה בקרוב [2014-2015] להיות שנת שמיטה. על פי האמונה היהודית, שנת השמיטה היא שנה של צמצום ונסיגה בפעילות הכלכלית. שנת שמיטה מתרחשת אחת לשבע שנים, ושנת השמיטה הקודמת היתה 2007-2008, שבה התרחש המשבר הגדול בבורסות.
האם היהדות היא זאת שתספק את התחזית המדויקת לכלכלה העולמית?
הכניסה והיציאה משנת שמיטה הן הדרגתיות, וכרוכות בשימוש ביבולים משנים קודמות ועתידיות, שעל פי האמונה הם בכמויות גדולות יותר, שמספיקות בכדי להתגבר על החוסר שנוצר בשנת השמיטה. בהקבלה לשוק המניות, הנסיגה לשפל בערך המניות תהיה איטית, ותגיע לשיאה לקראת הקיץ של שנת 2015. גם היציאה תהיה איטית, והשוק יתאושש בשנת 2016 בלבד. תיאור זה מתאים במדויק לכניסה למשבר של שנת 2008 וליציאה ממנו.

מגיפת האבולה ממחישה יותר מכל את הצורך בשנת השמיטה. שנים אחדות של פעילות צמיחה כלכלית אינטנסיבית, כמו שהיו השנים האחרונות באפריקה, גובות מחיר בריאותי יקר, ויש צורך בהרפייה, מנוחה והחלמה לאחריהן.

השמיטה היא הטרנד הלוהט של השנה הקרובה גם בעיני הציבור החילוני. קבוצות רבות של חילונים דוחפות מיזמי שמיטה. אז מה זו שמיטה חילונית?
חבורת אמנים ישראלים פתחו תערוכה שבה מציג כל אחד משבעת האמנים את השמיטה מהזווית שלו. שבעת הערכים שהאמנים התבקשו לתעד היו:

  • נתינה
  • חירות
  • מידתיות
  • שוויון
  • מנוחה
  • העצמה

המארגנים רואים בתערוכה נקודת פתיחה לשורה שלמה של אירועים שמטרתם לאתגר את החברה הישראלית ולחשוף רבדים רלוונטים מתמיד, כדוגמת צמצום פערים בחברה.

חובה לציין כי המאפיין המרכזי של מושג ה'שמיטה' הוא ההשמטה, כלומר הרפיית האחיזה. לכן אפשר יהיה להיתקל בשנת שמיטה בהרבה יותר תופעות של הזנחה ו'עייפות החומר' בכל התחומים. אי הידיעה והחידלון הם מרכיבים מרכזיים במנוחה וההרפיה לצורת התחדשות והיווצרות מקורית.

אין קל יותר מאשר להרפות מהמעקב הצמוד אחר המתרחש בשוק ההון ובכלכלה בכלל, גם עבור היחיד וגם עבור גופים גדולים. לכן התופעה הראשונה שצפויה להתרחש בשנת שמיטה היא 'עייפות החומר' של כל האנשים העוסקים בנושא, שתתבטא בין היתר בדעיכת הסקירות  ואירועי החדשות בכלי התקשורת, כולל הפסקת הופעתם של כוכבי תקשורת ותיקים לטובת חדשים, צעירים ופחות מנוסים. שנת השמיטה היא הזדמנות להחליף את הותיקים בצעירים.

שרשרת האירועים בעיקבות הופעת הסמארטפון 'אייפון 6' של חברת אפל ממחישה את השלכות שנת השמיטה בחיי היומיום. האייפון החדש והנוצץ, שרבים חשבו שיהיה הקטר הכלכלי של השנים הקרובות, פשוט החליק ונשמט מידיהם של אנשים רבים. עיצובו הדקיק גם גורם לכך שהוא מתעקם בשעה שהוא מונח בכיס מכנסיהם של אנשים שיושבים עליו. יש בו גם בעיות רבות במערכת ההפעלה.

דוגמא כלכלית מעשית נוספת למשמעות שנת השמיטה היא הירידה במחירי הנפט, שנובעת מהגדלת ההיצע ומהירידה בביקוש. הגדלת ההיצע נובעת בעיקר משימוש בטכניקות חדשות להפקת נפט בארצות הברית, והירידה בביקוש נובעת בין היתר משימוש במנועים חסכוניים חדישים במכוניות, ומירידה בקצב הצמיחה הכלכלי לאחר שנות גיאות אחדות, בעיקר בסין. משמעות הירידה במחירי הנפט למתחת 90 דולר לחבית היא רבה מאד עבור המדינות הרבות שכלכלן מבוססת על יצוא הנפט, אשר כולן כאחת קבעו את מחיר 100 הדולר לחבית כבסיס לתקציבן. לירידה במחירי הנפט יש גם השפעה על התמריצים להשקעה במקורות אנרגיה חלופיים.

דוגמא שלישית היא השאיפה הבוטה של יושבי הכיסאות במשרות הציבוריות בסקטורים השונים להמעיט בפעילות ובמתן שירות לאזרח בשנת השמיטה. אין סיכוי בשנת השמיטה לתקציב מקורי, לחקירת מחדלים שלטוניים, ולטיפול שורש בבעיות בוערות. מה שהיה הוא שיהיה במישור הציבורי, ואף חמור מכך: צפויה הזנחה בפעילות הרשויות המקומיות, אשר מתבטאת בשורה ארוכה של פעולות שיקום ותחזוקה עירוניות שמופסקות ונזנחות מיד לאחר תחילתן.

במדינת ישראל ניתן למצוא ביטוי מובהק לשנת השמיטה גם בירידה החדה בביקוש לדירות חדשות, מאז נודע כי הממשלה מתכוונת להעניק הטבה של מע"מ 0% לזוגות צעירים ברכישת דירה חדשה.

המשבר הכלכלי של שנת 2008 מלמד כי השלכות שנת השמיטה הן מיידיות וגלובליות, כי שוקי ההון ברחבי תבל מגיבים זה לזה באפקט הפרפר. יהיה קשה, על פי תחזית זאת, למצוא מקורות השקעה רווחיים בשנת 2014/5.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה