יום שלישי, 26 ביוני 2012

האמת מאחורי מצבה הכלכלי האיתן של ישראלקפריסין מצטרפת ליוון, ספרד, פורטוגל ואירלנד ברשימת המדינות של גוש היורו שמבקשות חילוץ כספי כתוצאה ממחדלי הבנקים שלהם, שהשקיעו בעיסקאות מינוף סיבוביות את כספי האזרחים, וגרמו למיתון כבד כתוצאה מהפסדי עתק בהימורים אלה.

לאור החדשות הקבועות בעיתונות הכלכלית בישראל אודות מצבם הדחוק של טייקוני ישראל, נשאלת השאלה מדוע הבנקים וגופי ההשקעה הגדולים האחרים במדינת ישראל לא נפלו לאותה המלכודת טרם משבר שנת 2008.

התשובה אינה נעוצה בחוכמה, המתינות, וראיית הנולד של ההונאים הישראלים.

הסיבה לכך שמדינת ישראל יצאה בשן ועין מהמשבר היא זאת:
שנים מעטות לפני המשבר החליטה הממשלה, מתוך רצון להגביר את התחרותיות במשק, להפריד בין גופים בנקאיים וגופים פיננסיים שעוסקים בביטוח ובכספי גמלאות.

הגופים הפיננסיים החדשים קמו כקרנות השקעה לכל דבר ועניין, וכבר כיוונו את עצמם להשקיע את כספי האזרחים שקיבלו לידיהם בהימורים בקרנות גידור. אך הם היו עסוקים עדיין בהתארגנות והתייצבות בשעה שהמשבר הגלובאלי קרם עור וגידים, ולא הספיקו להשתמש בכסף שהגיע אליהם.

הבנקים בישראל נפרדו מחלק נכבד מההון שהיה ברשותם שעבר לקרנות ההשקעה השונות, וכתוצאה מכך נעדרו באותה תקופה את חמצן המזומנים להשקעה ספקולטיבית.

כך קרה שכתוצאה מצרוף מקרים של מזל בהרף עין כלכלי נמנעה התאונה הנוראית שהיתה עלולה להתרחש למשק הישראלי, אך ארעה למדינות מבוססות הרבה יותר ממנה.

בסבב השני של המשבר, כאשר הבנקים המרכזיים נרתמו לחלוץ הבנקים הפרטיים וגופי ההשקעה במדינות השונות לא היה צורך בכך במדינת ישראל, כיוון שכאמור היא לא נקלעה למשבר הראשון שגרם לבנקים להתמוטט.

כעת, בסבב השלישי של המשבר, כאשר הכלכלות הריאליות מתקשות להתאושש וגם המדינות בעלות תחזית הצמיחה הגבוהה כמו סין וברזיל מנמיכות את הציפיות, נחשפים תחלואי המשק הישראלי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה