יום ראשון, 30 באוקטובר 2011

ביזה באמצעות פשיטת רגל


המשבר הפיננסי העולמי, והמשבר הכלכלי המתמשך שנגרם בעקבותיו, לא הפתיעו את הרגולטור הבכיר לשעבר ביל בלאק. במשך שנים הוא הזהיר את כל מי שהיה מוכן לשמוע שהבנקים בארה"ב מנהלים במודע הונאה פלילית שנועדה למקסם את רווחיהם על חשבון הציבור, ובמשך שנים הוא הזהיר כי ההונאות האלה יובילו למשבר כלכלי עצום בגודלו.

כבר ב-2005 הוא קבע ש"הדרך הטובה ביותר לשדוד בנק היא להחזיק אחד בבעלותך".

בלאק אף המציא מונח כדי לתאר סוג זה של הונאה: Control Fraud, הונאה שבה אדם בכיר הנהנה מאמון רב, לרוב בכיר בחברה או במדינה, משתמש בכוחו כדי להפוך את הארגון כולו למושחת למען רווח אישי.

"ביזה באמצעות פשיטת רגל" - כך קורא בלאק להרגל שפשה בקרב הבנקים בארה"ב בשנים שלפני המשבר: "אני מתכוון להונאה פלילית בוטה, רמייה כדי לזכות ברווח פיננסי. ההונאה הקלאסית שרווחה בכל שלב של המשבר בארה"ב, אבל לא רק בארה"ב, היא מה שזכה לכינוי הלא מעודן 'Liar's Loans' - הלוואות כוזבות.
90% מההלוואות האלה ניתנו על סמך הצהרות כוזבות. אף אחד לא הכריח את הבנקים לתת את ההלוואות האלה. הבנקים עשו זאת מפני שיש מתכון סטנדרטי שממקסם את ההכנסות ואת הבונוס שלך, וגם את ההפסדים שלך. הכלכלנים ג'ורג' אקרלוף ופול רומר התייחסו לזה במאמר בעל הכותרת 'ביזה: העולם התחתון של פשיטת רגל למען רווח'".

השלב השני של ההונאה, שהתבצע לרוב במקביל, היה הניפוח של שווי הבתים.

השלב השלישי של ההונאה היה המכירה של ההלוואות האלה לשוק המשני.

לדברי בלאק "פעם, אם היית גדול מכדי ליפול זה לא אמר שלא נאפשר לך להיסגר, אלא רק שנחלץ חלק מהנושים שלך שלא היו מבוטחים כדי למנוע קריסה מערכתית. פירוש הדבר שהמקום היה נסגר, המנכ"ל היה עף, לא היו בונוסים. העובדה שהעבריינים שגרמו למשבר נותרו בתפקידיהם היא תוספת של שר האוצר, טימותי גייטנר, שהתנגד אפילו לחקירות נגד המוסדות הפיננסיים הגדולים, בטענה שהמצב הכלכלי שביר. כנראה שהרגולטורים של היום חכמים הרבה יותר ממה שאנחנו היינו, מכיוון שאנחנו מעולם לא חשבנו להשאיר עבריינים בראשות מוסדות פיננסיים כדרך ליצור משרות וצמיחה כלכלית".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה