יום חמישי, 9 בדצמבר 2010

שתיקת המיליארדרים


מארק צוקרברג, מייסד הרשת החברתית פייסבוק והמיליארדר הצעיר בעולם הצטרף ליוזמה הפילנטרופית של וורן באפט ומייסד מיקרוסופט לתרום לצדקה לפחות 50% מהונו.

גייטס ובאפט השיקו את קמפיין "ההתחייבות לתת" בחודש יוני, בניסיון לשכנע מאות מיליארדרים לתרום את מרבית הונם במהלך חייהם או לאחר מותם, ולהצהיר בפומבי על כוונתם לתרום את הכסף, במכתב הסבר.

ביחד עם צוקרברג, הצטרפו ליוזמה המבורכת עוד 16 מיליארדרים וכעת מספר הפילנטרופים עומד על 57.

עוד קודם לכן חברו לגייטס ובאפט, ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, מייסד אורקל לארי אליסון, טייקון התקשורת טד טרנר, בארי דילר בכיר בתעשיית הבידור, טייקון האנרגיה טי בון פיקנס, המשקיע רונלד פרלמן ודיוויד רוקפלר.


אך הטייקונים הישראלים משתתקים באי נוחות כשואלים אותם אם היו נענים ליוזמה זאת.

האם מישהו מהטייקונים המקומיים יהיה מוכן להרים את הכפפה ולתרום מחצית מהונו?


דירוג המיליארדרים ברחבי העולם, שפרסם המגזין פורבס בחודש מרס האחרון, כלל מספר מצומצם של ישראלים וכן אומדן מוערך של שווי נכסיהם.

במקום הראשון בין הישראלים (מקום 109 בעולם) דורגו סמי עופר ומשפחתו, עם הון מוערך של 6.5 מיליארד דולר. אישים נוספים שנכללו בין היתר ברשימה היו סטף ורטהיימר ומשפחתו, עם שווי מוערך של 3.5 מיליארד דולר, שרי אריסון עם 3.4 מיליארד דולר, חיים סבן עם 3.3 מיליארד דולר, יצחק תשובה עם 2.1 מיליארד דולר, בני שטיינמץ עם 2 מיליארד דולר ולב לבייב עם 1.5 מיליארד דולר.


העיתונאי יאיר חסון מ-YNET פנה לשבעת אישים אלה, וכן לאיש העסקים נוחי דנקנר שאינו מופיע ברשימת פורבס, כדי לברר מהי עמדתם. אם נחבר את הונם המצרפי נגיע לסכום של למעלה מ-22 מיליארד דולר - ואם מחציתו תיתרם לצדקה במהלך השנים נגיע לסכום מכובד של 11 מיליארד דולר.


עופר, ורטהיימר, אריסון, סבן, תשובה, שטיינמץ ודנקנר - 7 מתוך 8 בעלי הון אליהם פנה חסון בנושא - סירבו להגיב.

תגובות הדוברים, שחלקם אף סירבו להעביר את השאלה להתייחסות הטייקונים, נעו בין "לא נעים לי לשאול אותם שאלה כזו", דרך "אנחנו כמעט ולא נוהגים להתראיין" או "לא ראוי לעסוק בנושא" וכלה בחוסר מענה מוחלט.

התופעה מוזרה בייחוד על רקע העובדה שאישים אלה כן נוהגים לתרום מהונם למטרות פילנתרופיה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה